GlassFish Uyugulama Sunucusu Kurulumu

GlassFish son zamanlarda performans ve yonetilebilirligiyle ozellikle JBoss in tahtina goz dikiyor. Sun tarafindan desteklenen bu uygulama sunucusunun kurulumu ve kullanimi oldukca basit. Oncelikle asagidaki adresten GlassFish kurulum dosyasini indirin.


http://java.net/download/javaee5/v2ur1/promoted/WINNT/glassfish-installer-v2ur1-b09d-windows.jar
JAVA_HOME tanimi classpath icersinde yapilmis olmasi gerekmektedir.
glassfish-installer-v2ur1-b09d-windows.jar dosyasinin c:\ dizini altinda oldugunu dusunuyorum. Konsol ekranin acin  c:\ dizinine gecip ve asagidaki komutu isletin.


 java -Xmx256m -jar glassfish-installer-v2ur1-b09d-windows.jar


c:\ dizini altinda glassfish adinda bir dizin olusacaktir. Simdi konsol ekraninda cd glassfish deyip bu dizinin altina gecin ve asagidaki komutu calistiriyoruz.


lib\ant\bin\ant -f setup.xml


Bu durum sonunda glassfish dizini altinda bir domain1 dizini olusacaktir bu sayede bir domain yaratmis oluyoruz. GlassFish kurulumu tamamlandi. Simdi \bin dizini altina girip asagidaki komutu calistirdigimizda glassfish baslatilmis oluyor.


asadmin start-domain


http://localhost:8080/ adresine girerseniz uygulama sunucunuzun calistigini gorebilirsiniz.


http://localhost:4848/ adresinde ise admin paneli bulunmaktadir giris yapmak icin default kullanici adi “admin” sifre “adminadmin” .

 1. Nov 15th, 2008 at 08:36 | #1

  Melih Hocam gayet basit ve Glassfish’e ısınmak için güzel bir yazı olmuş.

  Sun artık Sun App Server kavramını bırakıp Glassfish’e ciddi bir şekilde yoğunlaşmış durumumda. Acaba hali hazırda production ortamında glassfish üzerinde koşan bir ürün var mı?

  Malesef bu gibi ücretsiz sunucuların en büyük dezavantajı kurumsal üretim ortamlarında müşteri desteği gibi bir kavramları olmadığı için insanlar bu riski alamıyorlar ve yaygınlıkları hep sınırlı kalıyor.

  JBoss gibi mimarisi çok güçlü bir sunucunun Türkiye’de doğru düzgün bir muhattabının olmayışı insanları WAS ‘a yöneltmiş durumuda. Aynı senaryo Weblogic için de geçerliydi ..Bakalım Oracle alınca neler değişti yada değişecek hep birlikte göreceğiz.

  Kolay gelsin.

 2. Melih Sakarya
  Nov 15th, 2008 at 12:54 | #2

  Glassfish son zamanlarin populer application serverlarindan dokumantasyonu oldukca guzel destek tarafinda yardimci olacak sirketler vardir elbet.

 3. onur doğan
  Aug 19th, 2009 at 08:39 | #3

  teşekkür ederim
  çok açıklayıcı bi yazı olmuş elinize sağlık

 4. Salih Sipahi
  Jun 9th, 2010 at 13:52 | #4

  “Malesef bu gibi ücretsiz sunucuların en büyük dezavantajı kurumsal üretim ortamlarında müşteri desteği gibi bir kavramları olmadığı için insanlar bu riski alamıyorlar ve yaygınlıkları hep sınırlı kalıyor.”

  Gecerli bir yazilim kontrati ile destegini her zaman alabilirsiniz. Yani herhangi gibi bir guven eksikligi soz konusu degil. Ucretsiz yazilim + ucretsiz destek . Bunun mumkun olamacayagi asikar :)

 5. Nov 7th, 2010 at 13:10 | #5

  hocam ben nedense glassfishe hiç ısınamadım no module deployed hatası ile uğraşmak tam bir işkence

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>