J2ME – UI (User Interface – Kullanıcı Arayüz) Bileşenleri

J2ME uygulamalarını kullanıcı tarafında sunmak için belli arayüzleri kullanır. Bu her programlama dilindeki gibi kullanıcı arayüzü yani user interface bileşenleridir. Bu bileşenler bize kullanıcıdan veri almak yada veri göndermek için görsel bileşenler oluşturma imkanı verir.

UI bileşenleri iki türdür diyebiliriz bunlar yüksek seviye ve düşük seviye bileşenlerdir. Yüksek seviye bileşenler tamamen çalışan sisteme bağlı ve çalıştığı işletim sisteminin kütüphanelerini kullanan bileşenlerdir. Yani bir uygulama bir cihaz üzerinde çalışırken yüksek seviye bir bileşene sahipse bu bileşen cihaz üzerindeki kütüphaneleri kullanarak oluşturulur. Bir örnek verecek olursak ileriki aşamalarda göreceğimiz TextBox bileşeni yüksek seviye bir bileşendir bu bileşeni kullandığımız bir uygulama hazırladığımızı varsayalım. Çalışma anında uygulama aygıta erişerek o aygıta özgü TextBox kütüphanesini çağırıp ekranda bunu gösterecektir. Dolayısıyla bu görünüm her telefonda ayrı olabilir. Ancak farklılıklar çok büyük olmayıp aslında bize telefonun ekranına ve kullanım koşullarına uygun bir erişim imkanı sağlar. Düşük seviye bileşenler ise görünüm sabittir tüm cihazlarda aynı şekilde görünür. Düşük seviye bileşenlar Canvaslardır. Canvas ekrana grafik çizimleri için kullanılır (yazı, resim çizgi vs…) dolayısıyla bunun cihazlar arasında farklılık göstermesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Örnek olarak ekrana çizdiğimiz bir araba resminin ekranlar arası farklılık göstermesi gibi bi durum söz konusu değildir ancak burada ekran boyutlarının farklılığından kaynaklanan bir sorun olabilir bunu ileriki konularda nasıl aşacağımızı göreceğiz.
ui_yapisi

UI bileşenlerinin yapısı yukarıdaki gibidir. Yüksek seviyeli bileşenlerin tamamı Screen sınıfından türemişlerdir.
Bu bileşenler aşağıdaki gibidir.

Alert
List
TextBox
Form
ChoiceGroup
DataField
Gauge
ImageItem
StringItem
TextField

Düşük seviye bileşenleri ise sadece Canvas oluşturur.

Cep telefonlarında pc platformundaki gibi butonlar kullanılamaz bu sadece bazı dokunmatik ekran özelliğine sahip telefonlarda mümkün olabilir. J2ME ortamında buton yerine Command ları kullanırız. Bu sayede herhangi bir hareket olacağı zaman telefonlarda Command dinleyicisi devreye girer ve commandAction metodunu çalıştırır. Bu metod içerisinde hangi işlem yapıldığını algılayıp ilgili işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz.

Dec 22nd, 2008
No comments yet.

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>