James Email Server

James Java ile yazılmış tamamen açık kaynak ve kullanışlı bir email server dır. Detaylı bilgi ve dokumantasyon için http://james.apache.org/ adresine bakabilirsiniz.
James i kurmak için öncelikle http://james.apache.org/download.cgi adresinden download edelim. Zip paketini açtığımızda \james\bin\ altında run.bat bulunuyor bunu çalıştırdığımız anda james hizmet vermeye başlayacaktır. Ancak local ortamda farkli bir smtp sunucusu bulunursa bu bir çakışma yaratabilir.
Default ayarlar “\james\apps\james\SAR-INF\config.xml” altında bulunuyor bunlarla ilgili james dokumantasyonu incelebilir.
James admin console arayüzüne bağlanmak için command ekranında “telnet localhost 4555″ yazıyoruz kullanıcı adı ve şifre default olarak root root. Şimdi yeni bir user eklemek için “adduser [kullaniciAdi] [sifre]” diyelim örneğin “adduser melih 123456″ bu sekilde localde bir email tanımlamış olduk.

May 18th, 2009
Tags: ,
  1. May 22nd, 2009 at 03:26 | #1

    Üstat bu konuya değinmen çok iyi olmuş. James gerçekten çok güçlü bir mail serverdır ve çok da hızlıdır.

    Bazı bakımlardan geliştirilirse qmail ile yarışacağını bile iddia edebilirim.

  2. Jun 1st, 2009 at 12:00 | #2

    Kesinlikle hocam seninde bu konudaki yazilarini bekliyoruz :)

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>