Seam Geliştirme Ortamı Kurulumu – Yeni Versiyon

Daha önce yayınlamış olduğumuz Seam geliştirme ortamı kurulumu yazısını yeni versiyonlara göre tekrar düzenledim. Aşağıda kurulum ortamını Eclipse Helios, JBoss Tools 3.2 GA ve Seam 2.2.2 Final, JBoss-5.1.0.GA versiyonuna göre bulabilirsiniz.

Öncelikle ihtiyacımız olan dosyalar aşağıdaki gibidir. Ben çalışma alanı olarak c:/seamDev/ klasörünü oluşturdum. Desktop gibi bir dizinden ziyade bu şekilde bir dizinde çalışmanız çok daha iyi olacaktır.

eclipse-jee-helios-SR2-win32.zip
jbosstools-3.2.0.GA.aggregate-Update-2011-02-16_18-30-44-H329.zip
jboss-5.1.0.GA.zip
jboss-seam-2.2.2.Final.zip

Öncelikle eclipse-jee-helios-SR2-win32.zip dosyasını zipten çıkaralım. Sonrasında eclipse\eclipse.exe yi çift tıklayarak açalım. Bize workspace i soracaktır. Daha önceden tanımlı bir workspace olmadığını düşünerekten c:/seamDev/workspace/ klasörünü gösterdim.

Seam Workspace seçim

Eclipse calışma ortamı içerisinde sağ üst köşeden workbench i seçiyorum.

Şimdi Seam ile hızlı geliştirme yapabilmek için JBoss Tools plug-in i ekliyor olacağız. Bu Seam in yanında Hibernate ve JSF gibi ortamlar için de hızlı geliştime sağlar.

Yükleme için yukarıdan Help -> Install New Software diyoruz.

JBoss Tools Kurulum

Çıkan ekranda sağ üstten Add deyip Name kısmına “JBoss Tools” deyip Archive kısmına jbosstools-3.2.0.GA.aggregate-Update-2011-02-16_18-30-44-H329.zip dosyasını gösterip ok diyoruz.

Şimdi açılan listeden All JBoss Tools 3.2.0 ı seçelim alttaki listeden “Contact all update sites during install to find required software” seçeneğini kaldıralım bu sayede update ler için iletişimi kaldıracaktır. Şimdi next deyip ilerleyelim. Bu biraz zaman alabilir.

JBoss Tools

Bu adımları geçtikten sonra next deyip ilerleyelim. En sonunda da lisans ı kabul edip finish diyebilirsiniz. Şimdiki işlem bir kaç dakikanızı alabilir ve bu arada jar ların sign edilmemiş olmasıyla ilgili bir hata çıkabilir bunu ok deyip geçelim.

Bu durumda JBoss Tools kurulumu tamamlanmış olacaktır. Sizden eclipse i restart etmenizi isteyecektir. Restart edip tekrar açalım.

Şimdiki aşamada JBoss uygulama sunucusunu eclipse e tanıtmamız gerekiyor. JBoss standalone çalışan bir uygulama sunucu olduğundan herhangi bir kurulum yapmamıza gerek yok. Öncelikle jboss-5.1.0.GA.zip dosyasını extract edelim.

JBoss u eclipse e tanıtmak için alt tab lardaki server kısmına sağ tıklayıp new -> server diyelim.
JBoss Server

Açılan pencereden JBoss AS 5.1 i seçip next diyelim.
JBoss yükleme

Şimdi Home Directory kısmında JBoss un bulunduğu dizini seçmemiz gerekiyor.

Bu adımdan sonra next ve finish şeklinde ilerleyip kurulumu tamamlayabiliriz. Kurulum tamamlandıysa server tab ında JBoss 5.1 Runtime Server ı görebilirsiniz. Buna sağ tıklayıp start diyelim. JBoss start işlemi sona erdiğinde Chrome veya FireFox gibi bir browser açıp http://localhost:8080/ yazalım. Şimdi JBoss ekranı logosu ile birlikte yanıt verecektir. Herhangi bir hata alıyorsanız Eclipse Console ekranındaki log detaylarına bakabilirsiniz.

Buraya kadar JBoss Tools ve JBoss uygulama sunucusu kurulumlarını yapmış bulunuyoruz. Şimdiki adımda JBoss Seam i tanıtıyor olacağız.
Öncelikle jboss-seam-2.2.2.Final.zip dosyasını extract edelim. Sonrasında üst menü den Window -> Prefences kısmında açılan pencerede sol kısımdan JBoss Tools -> Web -> Seam kısmında Add seçeneğini seçip Browse diyelim. Şimdi JBoss un olduğunu dizini seçiyoruz. Hatalı bir durum yoksa version kısmında doğru Seam versiyonu yazacaktır.

JBoss Seam Kurulum

Son olarak ok ve finish deyip çıkalım.

Buraya kadarki kısımda Seam ile ilgili ihtiyaç duyulan ortam hazırlanmış oldu. Bundan sonraki kısımda proje oluşturmamız gerekiyor. Bununla ilgili iki yöntemimiz olacak, bunları bir sonraki yazılarda bulabilirsiniz.

No comments yet.

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>